Nie bêdê pisa³ co to jest recoil. Jak chcesz wiedzieæ, to czytaj militaria. Skupiê siê natomiast na tym jak go wykorzystaæ do w³asnych niecnych celów Na recoil sk³ada siê wiele czynników, dlatego nawet ¶redniozaawansowanym graczom czasem trudno nad nim zapanowaæ. Ka¿demu chyba zdarzy³o siê kiedy¶ wypstrykaæ ca³y magazynek ka³acha stoj±c tu¿ obok go¶cia i nie trafiæ go ani jedn± kul±. Aby tego unikn±æ musicie wiedzieæ jak dzia³a recoil.
No to do dzie³a!
Offline
1. Ka¿da broñ ma w³a¶ciwy dla siebie odrzut, który podczas gry jest modyfikowany w zale¿no¶ci od szeregu czynników.
# Gdy strzelasz stoj±c w bezruchu gra przyjmuje standardowy recoil danej broni. Celno¶æ pierwszych strza³ów jest zadowalaj±ca, a pozycja wyprostowana daje mo¿liwo¶æ wykonania szybkiego manewru po oddaniu serii.
# Kucanie to jedyny czynnik sprzyjaj±cy celno¶ci. Kiedy kucasz recoil zmniejsza siê nieznacznie, daj±c szansê na zdobycie headshota nawet na bardzo d³ugi dystans. Stoj±c za przeszkod± jeste¶my równie¿ lepiej os³oniêci przed ogniem i trudniejsi do zauwa¿enia przez wroga ni¿ w pozycji stoj±cej.
# Kolejny czynnik to los. W CS nie ma dwóch takich samych recoili. Kierunek strza³u podniesie siê zawsze do góry w charakterystyczny dla danej broni sposób, ale jak szybko to nast±pi i jakie bêd± wychylenia serii w poziomie - o tym w du¿ym stopniu decyduje przypadek. Na screenach widaæ ró¿nice pomiêdzy celno¶ci± ci±g³ych serii z M4 i AK. Wszystkie serie oddane zosta³y nieprzerwanym ogniem 30 pocisków stoj±c w miejscu bez poruszania myszk±.
Odrzut AK jest wiêkszy i bardziej chaotyczny ni¿ M4.
Ka¿da seria jest bardzo podobna do drugiej, ale równocze¶nie widaæ jej niepowtarzalno¶æ. Jest to czynnik zwiêkszaj±cy realizm i nie mamy na niego wp³ywu. Na szczê¶cie przy odrobinie wprawy ca³± resztê mo¿emy w pewnym stopniu kontrolowaæ.
# Kiedy biegniemy, skaczemy, p³yniemy czy wisimy na drabince nasza celno¶æ drastycznie spada. Strzelanie z AK w biegu to strata czasu. I tak ju¿ wysoki recoil AK ro¶nie kilkakrotnie, co sprawia ¿e strzelasz po ca³ym ekranie, tylko nie tam gdzie by¶ chcia³. Do dynamicznych akcji bardziej nadaj± siê mniej podatne na powy¿sze czynniki lekkie pistolety maszynowe z MP5 na czele.
Ró¿nica celno¶ci pomiêdzy 4 wystrza³ami w biegu (z lewej) i stoj±c w miejscu (z prawej) ze ¶redniego dystansu jest ogromna nawet w przypadku M4A1.
Najlepszy sposób na ujarzmienie recoila to strategia "stañ i strzel". Bêd±c w ruchu jeste¶ trudniejszy do trafienia. Do celu zbli¿aj siê wiêc zygzakiem, biegn±c lub skacz±c. Zatrzymuj siê przed oddaniem strza³u i wracaj do ruchu zanim przeciwnik zd±¿y wycelowaæ. Ta technika sprawi, ¿e nawet w otwartych starciach na ¶rednich i krótkich dystansach bêdziesz zabija³ nie trac±c ani jednego HP.
Czêstym b³êdem pocz±tkuj±cych graczy jest strzelanie z drabiny. Wydaje im siê, ¿e je¿eli stoj± bez ruchu ich celno¶æ jest dobra. Nic podobnego. Tak jak w rzeczywisto¶ci drabiny trzeba siê trzymaæ ¿eby z niej nie spa¶æ. ¯o³nierz mo¿e wiêc trzymaæ broñ tylko woln± rêk±. Choæ logiczny by³by wniosek, ¿e ten czynnik nie powinien dotyczyæ pistoletów, to dotyczy i to w tym samym stopniu co inne pukawki. Je¶li o tym nie wiedzieli¶cie, to teraz ju¿ wiecie i starajcie siê nie strzelaæ z drabinek.
# Wody na mapkach jest ma³o, a je¶li ju¿ jest, to zwykle mo¿na sobie tylko kostki zamoczyæ. Tak jej ma³o, gdy¿ jest po prostu niedopracowana. Warto jednak wiedzieæ, ¿e pod wod± nasz recoil zachowuje siê podobnie jak na powietrzu - gdy stoimy na dnie mamy tak± sam± celno¶æ, co stoj±c na brzegu. Id±c po dnie tracimy celno¶æ, tak jak id±c po l±dzie. P³ywanie w toni to odpowiednik skoku. Có¿, CS to mimo wszystko zrêczno¶ciówka, lecz przynajmniej gra jest bardziej dynamiczna
Ze wszystkich opisanych do tej pory czynników bieganie ma najmniejszy wp³yw na stratê celno¶ci. Skok zabiera jej znacznie wiêcej, ale wci±¿ nie tyle co cholerna drabinka!
# Odnoszenie ran to kolejny z negatywnych czynników. Kiedy dostajesz kulkê na krótko tracisz celno¶æ. Je¿eli dostajesz seriê strata celno¶ci jest silniejsza i d³u¿sza. Zupe³nie jak podczas strzelania - im d³u¿sza seria tym wiêkszy recoil. Warto pamiêtaæ, ¿e kiedy przeciwnik trafi nas pierwszy mamy o wiele mniejsze szanse sami go trafiæ. W takim wypadku czasem lepiej wyrwaæ siê spod ostrza³u chowaj±c siê za przeszkodê lub odskakuj±c na bok ni¿ decydowaæ siê na strza³.
# Pozostaje jeszcze kwestia ró¿nic miêdzy strzelaniem z t³umikiem i bez. S³ysza³em, ¿e t³umik zwiêksza celno¶æ, ale moje testy wykaza³y brak ró¿nicy lub nawet utratê celno¶ci po za³o¿eniu t³umika. Mo¿e wspomniany ju¿ algorytm losowy p³ata figle? Nie jestem pewien, wiêc nie bêdê pitoli³, a je¶li kto¶ wie, to niech napisze.
Offline
2. Tym sposobem doszli¶my do kolejnego zagadnienia - technik walki z recoilem, a jest ich kilka.
Najbardziej naturaln± rzecz± dla ka¿dego CS-owca powinno byæ celowanie pierwszej kuli w g³owê, poniewa¿ pierwszy strza³ trafia zwykle w sam ¶rodek celownika. Dotyczy to oczywi¶cie "przymierzonych" strza³ów, rzadko tych oddanych w biegu. Aby recoil ust±pi³ trzeba czekaæ tym d³u¿ej, im d³u¿sza by³a seria. Trwa to zwykle od 0,5 s. do ponad 1 s. Aby nie czekaæ (bo podczas wymiany ognia zwlekanie to ¶mieræ) nale¿y obni¿yæ celownik bior±c poprawkê na odrzut. Najczê¶ciej robi siê to ruchem myszki. Ustawiasz celownik poni¿ej modelu wroga, a kule i tak trafiaj± w g³owê.
Odleg³o¶æ miêdzy punktem celowania, a uderzenia bywa spora i zwiêksza siê wraz z dystansem dziel±cym od celu.
Wielu graczy stosuje te¿ nieco inn± taktykê. W walce na krótki dystans mierz± w g³owê, a po 2-3 kulach kucaj± obni¿aj±c tym samym celownik i zwiêkszaj±c celno¶æ. Przy odrobinie wprawy ten sposób staje siê bardzo skuteczny.
Nie tak ³atwo okie³znaæ recoil. A z reszt±, czy kto¶ mówi³ ze bêdzie ³atwo? Polecam æwiczenia na pustej mapce. Postrzelaj sobie do ¶ciany z ró¿nych dystansów seriami ró¿nej d³ugo¶ci. Za³ó¿ ¿e tam gdzie trafi³ pierwszy pocisk jest g³owa i postaraj siê resztê umie¶ciæ jak najbli¿ej kompensuj±c recoil któr±¶ ze wspomnianych technik. Podczas gry w sieci obserwuj ¶cianê za przeciwnikiem i opuszczaj kursor a¿ do momentu, gdy punkt uderzania kul zrówna siê z jego g³ow±. Powodzenia!
Offline
3. Teraz trochê o ¶ci¶le zwi±zanym z recoilem dynamicznym celowniku (dynamic crosshair).
Jedni uwa¿aj± go za bajer rozpraszaj±cy uwagê, inni za przydatn± funkcjê. Rozszerzaj±cy siê podczas ruchu lub kolejnych strza³ów informuje nas o wzrastaniu recoila. Kiedy wraca do pierwotnego stanu wiemy, ¿e kolejny strza³ bêdzie celny. Je¿eli celownik znacznie siê rozszerzy³, a przeciwnik jest dalej ni¿ kilka metrów - odczekaj chwilê, bo tylko zmarnujesz naboje. Mo¿na graæ bez dynamic crossa, ale to wymaga wyczucia, które przychodzi z czasem. Pocz±tkuj±cym radzê zacz±æ od w³±czenia tej opcji, a robi siê to z poziomu menu, lub wpisuj±c w konsoli "cl_dynamiccrosshair 1".
Offline
4. Ze wzglêdu na czêstotliwo¶æ strza³ów istniej± trzy techniki strzeleckie: stukanie, plucie i rozpylanie (sorry za te nazwy, nic lepszego nie przysz³o mi akurat do g³owy .
# Stukanie (z ang. Tapping) to oddawanie pojedynczych strza³ów z przerw± na zmniejszenie recoila. Przydatne na d³ugi dystans i wszêdzie tam gdzie potrzebna jest precyzja. Aby nastukaæ przeciwnika (heh) klikaj mniej wiêcej co pó³ sekundy posy³aj±c kolejne kulki z dok³adno¶ci± strzelca wyborowego.
# Plucie (z ang. Bursting - po polsku by by³o pryskanie) to najbardziej wszechstronna technika. Polega na wystrzeliwaniu 2-4 kul w serii. Nawet toporne AK jest w stanie precyzyjnie umie¶ciæ dwie pierwsze kule wystrzelone w serii tu¿ obok siebie i to na zadziwiaj±co d³ugie dystanse. Trzecia kula leci ju¿ w górê. M4 daje mo¿liwo¶æ dok³adnego "plucia" nawet 3-4 pociskami. Im d³u¿sza seria tym d³u¿ej trzeba czekaæ aby nastêpna by³a równie celna. Technika ta jest przydatna na ka¿dy dystans.
Powy¿ej widaæ ró¿nice pomiêdzy pojedynczym strza³em, a seri± 2 pocisków na ¶redni dystans z AK. Z lewej 6 strza³ów nastukanych pojedynczo co 0,5 s. Z prawej 3 serie po 2 strza³y co 0,5 s. AK potrafi byæ ¶miertelnie skuteczny.
# Rozpylanie (z ang. Spraying, nazywana te¿ czêsto "Full auto") to technika trzymania palca na spu¶cie dopóki nie opró¿nisz magazynka. Sprawdza siê ona tylko i wy³±cznie w bliskich starciach. Jej skuteczno¶æ bardzo zale¿y od u¿ytej broni. AK i karabiny z przybli¿eniem raczej odpadaj±. Broni± stworzon± do takich akcji jest natomiast MP5 i inne zabawki spod "trójki" w buymenu. M4 te¿ sprawdza siê w roli rozpylacza. Je¿eli macie ju¿ wyrobionego cela, aby uzyskaæ przewagê nad wrogiem mo¿ecie podczas rozpylania kr±¿yæ wokó³ niego pilnuj±c aby kursor przez ca³y czas wskazywa³ kulkom jedyn± s³uszn± drogê. MP5 to maszynka do robienia headshotów. Si³± ognia ustêpuje wiêkszym karabinom, za to jej odporno¶æ na recoil podczas biegu nie ma sobie równych. Poza tym jest to broñ bardzo szybkostrzelna. Biegaj±c z MP5 celuj wiêc w okolice g³owy i ¶mia³o rozpylaj nie troszcz±c siê o recoil, a uzyskasz upragnionego heada.
Mówi±c o full auto nie sposób zapomnieæ o M60. Ta najdro¿sza broñ dysponuj±ca imponuj±c± si³± ognia zosta³a stworzona specjalnie do rozpylania. Jest to ciê¿ki karabin i podczas d³ugiej serii recoil utrzymuje siê na sta³ym poziomie. Droga odrzutu jest bardzo podobna do tego z AK, z tym ¿e bardziej rzuca na boki, przez co M60 nie jest niestety zbyt celny. Dlatego ta pukawka nadaje siê raczej do strzelania przez ¶ciany (nie mierzysz wtedy w konkretny punkt) lub do walki w ciasnych korytarzach. Je¶li grasz zespo³owo (a powiniene¶) mo¿esz równie¿ wykorzystaæ j± do os³aniania kolegów, czy po³o¿enia ognia zaporowego.
Jeszcze jedno - b±d¼ opanowany . Kiedy kto¶ wyskoczy ci zza rogu nie panikuj i nie pruj odruchowo opró¿niaj±c magazynek, bo i tak nie zd±¿ysz, zanim zginiesz. Zamiast tego odskocz na bok - zyskasz trochê czasu aby wycelowaæ. Pamiêtaj ¿e tylko kilka pierwszych kul l±duje precyzyjnie. Je¿eli nie jeste¶ w stanie wycelowaæ w ci±gu u³amka sekundy zacznij strzelaæ dopiero po odskoku. Dobra, dobra, nie mów ¿e jeste¶ w stanie i lepiej wy³±cz tego aimhacka zanim ciê namierz±. Przeciwnik bêdzie musia³ ponownie wycelowaæ, a ty ju¿ bêdziesz mia³ go na widelcu.
Rozpylanie to trudna technika, a u¿ytek z niej robi± g³ównie zaawansowani gracze. Na pocz±tku przygody z CS raczej siê przez nie ginie. Je¶li nie opanowa³e¶ jeszcze recoila skoncentruj siê na strzelaniu krótkimi seriami.
Offline
Podsumowanie
Niezale¿nie co sobie my¶lisz, najlepiej strzelaæ przystaj±c i zwalniaj±c co chwilê spust. Je¶li wróg jest daleko, przerwy powinny byæ czêstsze (lub d³u¿sze). Je¶li strzelasz do celu, który jest w odleg³o¶ci kilku metrów - strzelaj d³ugimi seriami i rób krótsze przerwy kompensuj±c odrzut. Po przyswojeniu tych informacji zobaczysz, ¿e nie taki recoil straszny... No i pamiêtaj, ¿e twoi przeciwnicy maj± dok³adnie ten sam problem
Offline